Sasha Kurmaz na Katowice Street Art Festival

Sasha Kurmaz to artysta pracujący z przestrzenią publiczną od ponad dekady. Zaczynając jako jeden z pierwszych i nielicznych grafficiarzy w Kijowie przeszedł wewnętrzną transformację, od wandala tagującego wszystkie ściany w mieście, po świadomego twórcę swobodnie eksperymentującego z różnymi formami wyrazu artystycznego.

W swoich pracach Sasha podejmuje tematykę związaną z problemami społeczno-politycznymi, odnosi się do świadomości zbiorowej, pamięci historycznej, współczesnej obyczajowości, seksualności, języka popkultury i komercjalizacji przestrzeni publicznej.

W ramach Katowice Street Art Festival zobaczyliśmy kolejną realizację wpisującą się w nurt prac zaangażowanych społecznie i politycznie. Projekt „Statystyka” to swego rodzaju infografika, która powstała na bazie sondy społecznej przeprowadzonej przez Kurmaza w dniach 10.05-17.05.2014 wśród mieszkańców Katowic. Finalny kształt muralu był zależny od lokalnego środowiska i ogólnych nastrojów wobec wielkiej polityki światowej.

 

Efektem kilkudniowej pracy Kurmaza z mieszkańcami miasta był abstrakcyjno-dekoratywny mural w samym centrum Katowic, który z jednej strony stał się przyjemnym wizualnie dodatkiem do miasta oraz street artową zabawą z mieszkańcami, z drugiej natomiast zwrócił uwagę na jedno z najtrudniejszych zagadnień geopolitycznych ostatnich lat – uproszczonych przez media i praktycznie zignorowanych przez polityków. Za estetyką i wrażeniowością pracy stoi tu koncepcja graffiti politycznego i ilustracja wydarzeń aktualnie odbywających się za naszą wschodnią granicą.

Źródło zdjęć: www.facebook.com/Katowcie Street Art Festival (fot. Davido)