KATOWICE STREET ART FESTIVAL / 16.05 - 25.05.2014 r.

Za nami kolejna, trwająca od 16 do 25 maja, edycja Katowice Street Art Festival – wydarzenia, którego partnerem już od trzech lat jest krakowski festiwal sztuk wizualnych ArtBoom.

Ideą wydarzenia jest wprowadzanie sztuki trudnej, często kontrowersyjnej, zmuszającej do refleksji, do przestrzeni publicznej. Inicjatywa ma na celu oswojenie społeczeństwa z nowymi, nowatorskimi projektami artystycznymi. 

Niezwykle bogaty program festiwalu obejmował koncerty, wystawy, pokazy filmowe, debaty, a nawet wycieczki rowerowe oraz obfitował w warsztaty: publiczność miała okazję wziąć udział w warsztatach z dziedziny sitodruku, Land Artu, czy warsztatach w ramach Big up Urban Session 2014. Istotnym punktem była wystawa „ FALE - subiektywna historia polskiego street artu“ – druga odsłona inicjatywy Fundacji Wschód Sztuki i Marcina Gołębiewskiego – dyrektora artystycznego Katowice Art Street Festival zapoczątkowanej w Sopocie.

Liczne realizacje powstałe w katowickiej przestrzeni miejskiej to przede wszystkim murale oraz instalacje. Do dziś można oglądać prace m.in. takich artystów jak Paweł Ryżko, Stach Szumski, Sergiy Radkevich, Filippo Minelli, Cleon Peterson, czy związany z Fundacją Wschód Sztuki Sasha Kurmaz.