Działalność fundacji w 2007 roku

W roku 2007 Fundacja Wschód Sztuki kontynuowała stałą współpracę z Art Agendą NOVA(od 2006) współorganizując niżej wymienione wystawy indywidualne. FWS aktywnie uczestniczyła w programie „Staże” (dwie edycje) organizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Ponadto Fundacja nawiązała współpracę z Centrum Sztuki Filmowej Silesia Film w Katowicach w ramach której odbył się realizowany w Fabryce Schindlera przegląd „Punkt Silesia” oraz organizowane są cykliczne przeglądy „videonow” prezentujące najciekawsze zjawiska w polskiej sztuce video.

Fundacja podjęła się też organizacji I Charytatywnej Aukcji Marzeń Polskiej Sztuki Współczesnej i Aktualnej w Warszawie współdziałając z Fundacją Mam Marzenie.Natomiast we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Fundacja Wschód Sztuki organizowała aukcjędzieł z wystawy „ Manufaktura artystyczna –Emotapety” 14 grudnia 2007W drugiej połowie roku jednostka zaangażowała się w przygotowania udziału polskiej reprezentacji na Biennale Młodej Sztuki w Paryżu –Jeune Creation Europenne rozpoczynając współpracę z organizatorami przedsięwzięcia i starania o udział Polski na zasadach aktywnego uczestnictwa. Podjęte wraz z Instytutem Kultury Polskiej w Paryżudziałania doprowadzić mają do krakowskiej odsłony przeglądu w roku 2010 w Bunkrze Sztuki. We współpracy z Urzędem Miasta KrakowaFWS zainicjowała także projekt planowanego na 2009 r. festiwalu sztuki wizualnych Art Boom, którego ideą jest prezentacja w przestrzeni publicznej Krakowa dokonań wybitnych artystów polskich i zagranicznych.

  1. Ewa Wróbel, „w poszukiwaniu aury”

Od 12 stycznia do 20 lutego 2007 roku, w siedzibie galerii, dokonania malarskie prezentowała Ewa Wróbel. Wystawa nosiła tytuł „w poszukiwaniu aury”, prezentowała najnowsze (wówczas) prace artystki powstałe pod wpływem przemyśleń, związanych z lekturą tekstów Waltera Benjamina, niemieckiego filozofa i teoretyka kultury, który jako jeden z pierwszych zajmował się analizą jej masowego aspektu. Ewa Wróbel podjęła myśli Benjamina, dotyczące znaczenia i oddziaływania dzieł sztuki, czyli tzw. „aury”. Twierdzenia, na temat tego, że uważane za klasykę gatunku wytwory artystyczne, oddziałują na odbiorców, ze względów głównie religijnych, co obecnie nie jest już sztuce przynależne. Dzieła utraciły „aurę”, są masowo reprodukowane, przez co przestają być elitarne. Jak twierdzi Benjamin doprowadza to, do wyzwolenie ludzkości.

Dotychczasowe wystawy:

Indywidualne: ekspozycja malarstwa „Portret Intymny”, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay, Kraków (2006); wystawa malarstwa i grafik z lat 2004/2006, Galeria Instytutu Polskiego, Sztokholm (2006).

Zbiorowe: wystawa fotografii w ramach projektu: „Domowatmosfera” w Galerii Sheik Yerbouti, Kraków (2004); udział przedsięwzięciu „Available Art”, pokaz design wGalerii Camelot, Kraków (2006); wystawa fotografii „Naga prawda” w ramach ekspozycji „Pokolenie Porno”, Bałucki Ośrodek Kultury Rondo, Łódź (2006).

  1. Bartosz Kokosiński, „wstyd przed powtórzeniem”

Ekspozycja malarstwa Bartosza Kokosińskiego nosiła tytuł „wstyd przed powtórzeniem” a trwała od 23 lutego 2007 – 22.03.2007 roku. Była to pierwsza indywidualna wystawa prac Bartka Kokosińskiego. Kokosiński w swojej twórczości zwraca się ku formie oraz technice malarskiej, jako oddzielnym i istotnym elementom całości dzieła sztuki. Aspekty techniczne stają się dominantą, a interpretacja formalna kluczem do poznania charakteru twórczości artysty.

O autorze:

Bartosz Kokosiński: malarstwo olejne, rysunek. Urodzony w Siewierzu w 1984 roku. W 2004 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. Obecnie studiuje na Wydziale Malarstwa w Pracowni Prof. Andrzeja Bednarczyka, na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.Najważniejsze wystawy: wystawa malarstwa z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Kunststation Kleinsassen, Niemcy (2006).Nagrody i wyróżnienia: Nagroda Fundacji Elizabeth Greenshield (2006). Stypendium Prezesa Rady Ministrów (2002/2003). Stypendium Ministra Kultury (2002).

  1. Jacek Malinowski, „celebracja Erwina Koloczka”

W dniach od 27 kwietnia do 16 maja , w „Katow” swoją twórczość prezentował Jacek Malinowski. Jego film „Celebracja Erwina Kloczka” świetnie wpisywała się w temat Krakowskiej Dekady Fotografii – „Rzeczywistość a dokument”. Artysta podejmuje go w sposób odmienny, zaskakujący dla widza który z każdą minutą przestaje ufać swojej intuicji i pozwala się wciągnąć w swoistą grę. Używając formy paradokumentu twórca balansuje na granicy fikcji i prawdy, kreacji a fotograficznym utrwaleniem rzeczywistości.

O autorze:

Jacek Malinowski: video, nowe media. Urodzony w 1964 w Warszawie. Uczeń Grzegorza Kowalskiego w latach 1987 – 1992. Edukację kontynuował w Stanach Zjednoczonych (Mason Gross School of The Arts / Rutgers University) oraz w Austrii (Summer Academy of Fine Arts, Salzburg).Wielokrotny stypendysta instytucji kultury i sztuki w Polsce i za granicą.

Wybrane wystawy:

HalfAWoman, mały salon, Galeria Zachęta, Warszawa -2001

Pragubiennale 2, Praga, Czechy – 2004

WRO – 11 th.Multimedia Biennale, Wrocław – 2004

POZA, Real Art Ways Hartford, USA – 2006

Edvard – Munch – Haus, Warnemunde, Niemcy – 2006

  1. Katarzyna Skrobiszewska, „prawie nie wychodzę”

W dniach od 14 września 2007– 17 października 2007, odbyła się wystawa „prawie nie wychodzę”. Po „Patrzcie” jest to kolejna seria przeznaczona do kontemplacji, którą Skrobiszewska pojmuje jako „rodzaj poznania źródłowego wypływający z intuicyjnego oglądu”. O ile jednak poprzednie obrazy koncentrowały się na procesie obserwacji, uważności i zmuszały widza do kontemplacji, o tyle nowe płótna w znacznej mierze są tej kontemplacji efektem.Cykl „Prawie nie wychodzę” jest odzwierciedleniem inspiracji Skrobiszewskiej (niewykluczone, że można je traktować jako wykładnię jej filozofii życiowej, a z pewnością nakreślają kierunek w jakim ostatnio podążają jej poszukiwania), będących wypadkową fuzji chrześcijańskiego mistycyzmu i buddyzmu zen. Kluczową rolę odgrywają filozoficzne pisma myślicieli jak m.in. Tomasz Merton oraz Mistrz Eckhart.

O autorce:

Katarzyna Skrobiszewskaur  1976 w Krakowie. W latach 1997-2001 studia na wydziale grafiki ASP w Krakowie, dyplom w pracowni drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego. W roku 1998/99 studiowała na wydziale projektowania graficznego University of Art and Design w Helsinkach. Brała udział w warsztatach graficznych INTERPRINT 2000 w Maastricht. 2001- I nagroda w ogólnopolskim konkursie malarskim dla studentów : „Skandynawia – światło, przestrzeń, znak”. Na 19 Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego „Obrazowanie” za obraz „Sciemnianie”–nagroda ZPAP.W 2000/01 otrzymała stypendium MkiDN, a w 2002 stypendium twórcze Miasta Krakowa. Zajmuje się malarstwem i grafiką.

  1. Maciej Szczurek, „Jestem tu tylko na chwilę”

Wystawa Macieja Szczurka „Jestem tu tylko na chwilę” zorganizowana przez krakowską galerię NOVA i Fundacje Wschód Sztuki w dniach 19 października 2007 – 21 listopada była pierwszą indywidualną wystawą prac artysty. Wcześniej prace Szczurka można było zobaczyć na kilku zbiorowych wystawach w Warszawie i Krakowie. Artystę interesuje ludzka egzystencja – krucha jak roślina, podatna na niszczenie, umierająca, gdy niewłaściwie pielęgnowana. I przede wszystkim ludzka egzystencja jako proces. To, co najbardziej interesujące w dziełach Szczurka to zagadnienia dotyczące tego, co „pomiędzy”. Twórczość artysty, jeśli chodzi o formę, lokalizuje się na granicy rysunku i malarstwa. Maciej Szczurek- urodzony w Krakowie w 1982, Dyplom z malarstwa w na ASP w Krakowie w 2007, w pracowni Prof. Leszka Misiaka, aneks z rysunku w pracowni Adj. Bogusławy Bortnik-Morajdy.

Wybrane wystawy zbiorowe:

2007 Galeria MOK, Dębica. „Malarstwo”

2007 Pałac Sztuki, Kraków, „Wystawa dyplomów krakowskiej ASP”

2007 Galeria PWST, Kraków, wystawa rysunku Kraków

2006 Stara prochownia, Kraków, wystawa rysunku „Rytmy Ziemi”

2006 Hotel Europejski, Warszawa, Wystawa prac finalistów konkursu „Obraz Roku” organizowanym przez miesięcznik Art&Business

2005 Galeria Otwarta Pracownia, Kraków, wystawa malarstwa „Bez problemu”

2004 Fabryka Oskara Schindlera, Kraków, wystawa rysunku „Marzenia i konflikty”

  1. Norman Leto, „PIOSENKA BUTTES MONTEAUX WRAZ Z KLIPEM I TRZY OBRAZY OLEJNE”

Wystawa Noramana Leto odbyła się w terminie 23 listopad – 31 grudzień. „Norman Leto jest zarówno malarzem, autorem niepokojących tekstów lokujących się na granicy poezji i eseju krytycznego, muzykiem, twórcą filmów wideo i komputerowych animacji. Zgodnie z tytułem wystawy w galerii pokazał 3 obrazy olejne i wygenerowany cyfrowo film. W 10 minutach projekcji zamieścił wirtualną wystawę, wideoklip do hipnotyzującej muzyki, którą skomponował razem z przyjaciółmi”. Norman Leto – urodzony 1978 rokuwystawy indywidualne:2007 –negatywne skutki nadmiernej wolności w wieku lat 26. Malarstwo, Portrety centrum sztuki współczesnej, zamek ujazdowski, warszawa2007 – jestem ciepły i spokojny nie muszę się już dłużej ukrywać, klub folia Katowic, Katowiwystawy zbiorowe:2007 – biennale młodej sztuki europejskiej w Paryżu, „jeune création européene”, France2007 – przegląd sztuki filmowej vol.3, Centrum Sztuki Filmowej “Silesia”, Katowice