O fundacji

Fundacja Wschód Sztuki powstała w styczniu 2006 roku. Jej celem jest promowanie sztuki  współczesnej powstającej w Polsce, zarówno w kraju, jak i za granicą. Działalność niniejsza  ma za zadanie wywołanie wzrostu zainteresowania, jak również poszerzenie wiedzy i znajomości  sztuki współczesnej (szczególnie najnowszej), w społeczeństwie oraz rozwoju środowisk  artystycznych młodej generacji. Istotne dla działalności fundacji jest również realizowanie działań edukacyjnych, upowszechnianie wiedzy o sztuce oraz dążenie do zwiększenia dostępu do kulturu – te zamierzenia realizowane są poprzez: organizowanie  i finansowanie wystaw dzieł sztuki na terenie kraju i poza jego granicami, prowadzenie analiz  i studiów z zakresu sztuki aktualnej, urządzanie spotkań i sympozjów dotyczących sztuki  najnowszej, gromadzenie i dokumentacyjne opracowywanie dzieł, głównie eksponatów sztuk  wizualnych, współpracę z krajowymi i zagranicznymi instytucjami kulturalnymi oraz osobami  zainteresowanymi celami Fundacji, elektroniczną i drukowaną archiwizację wydarzeń inicjowanych i współtworzonych przez organizację. Fundacja Wschód Sztuki realizują swoje cele priorytetowe w Krakowie, angażując się w kulturalne życie miasta oraz działalność społeczną.

Fundacja w latach 2009-2015 wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym przygotowywała festiwal sztuk wizualnych ArtBoom, od roku 2012 prowadzi krakowski Gallery Weekend Krakers , który od 2019 roku przekształcił się w Cracow Art Week. – projekt promujący sztukę współczesną w przestrzeni Krakowa, tworzący platformę komunikacyjną, edukacyjną, informacyjną i promocyjną oraz miejsce spotkań ośrodków sztuki niezależnej i mieszkańców miasta. W 2009 roku Fundacja Wschód Sztuki zainicjowała projekt Contemporary Belarus, podjęty w celu animacji i promocji białoruskiej sztuki współczesnej, mało znanej szerszej publiczności europejskiej. Wspólnie z Małopolskim Instytutem Kultury, Krytyką Polityczną i Fundacją Splot, Fundacja Wschód Sztuki była inicjatorem Projektu Miejskiego (2009) zakrojonego na szeroką skalę działania o charakterze społeczno-artystycznym. Współtworzyła również takie wydarzenia jak: Video Now, Video Now Dokument czy Krk: Loca(r)tor.

Od roku 2006 Fundacja Wschód Sztuki uczestniczy w Programie Narodowego Centrum Kultury „Staże w instytucjach kultury” przekazując wiedzę i doświadczenia osób współpracujących z Fundacją studentom studiów związanych ze sztuką i animacją kultury. Uczestniczy również w Programie Stypendialnym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia” przeznaczonym dla młodych twórców kultury. W 2018 roku Fundacja Wschód Sztuki we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa oraz Leipzig International Art Programme zorganizowała pierwszą edycję rezydencji dla artystów sztuk wizualnych w Krakowie. Program rezydencji był szansą dla krakowskich artystów organizacji wystaw zagranicą, ale także pozwolił na zapraszanie artystów z Europy do dłuższych pobytów w naszym mieście w celu realizacji istotnych przedsięwzięć artystycznych, wystaw, warsztatów, pokazów. W ramach kontynuacji tej ważnej inicjatywy Fundacji, nastapiła współpraca rezydencyjna z Lipskiem i Norymbergą , z której skorzystali krakowscy artyści z grupy Potencja: Karolina Jabłońska, Cyryl Polaczek, Tomek Kręcicki, a w ramach pobytu w Krakowie rezydencję w 2018 roku zrealizowali Maria Schumacher, Sebastian Gögel. W 2019 roku dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem KREIS z Norymbergi w Krakowie rezydował Florian Tuercke, a w Norymberdze Marta Romankiv i Łukasz Surowiec. We współpracy z Summa artium w Budapeszcie Fundacja zorganizowała trzymiesięczna rezydencję, której celem było wsparcie działalności artystycznej w obliczu trwającego konfliktu zbrojnego w Ukrainie, poprzez sieciowanie się artystów różnych dziedzin sztuki, oraz współpraca między ważnymi ośrodkami kulturotwórczymi Europy do których – również jako miasto partnerskie Krakowa należy Kijów.

Cele fundacji

Nadrzędnym celem wszystkich projektów przez Fundację Wschód Sztukisą działania edukacyjne, upowszechnianie wiedzy o sztuce wśród zróżnicowanej grupy odbiorców oraz zwiększanie dostępu kultury. Istotne jest również działanie w środowisku artystycznym oraz wspieranie oferty kulturalnej nie tylko miasta Krakowa, w którym Fundacja aktywnie działa, ale również innych ośrodków zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Dzięki realizacji swojego flagowe projektu, jakim jest Cracow Art Week, co roku Fundacja ułatwia wszystkim zainteresowanym obcowanie ze sztuką współczesną, stanowi platformę spotkania dla zarówno początkujących, jak i doświadczonych artystów, marszandów, ambitnych kuratorów. Projekt co roku angażuje sporą grupę ludzi w różnym wieku, którzy za pośrednictwem pracy w wolontariacie najskuteczniej poznają środowisko artystyczne.

Fundacja Wschód Sztuki nieustannie wspiera, promuje i pomaga rozwinąć się twórczym i kreatywnym jednostkom, zaś każdy realizowany przez nią projekt okazuje się dużym sukcesem frekwencyjnym i przedsięwzięciem, którego program w sposób ambitny i różnorodny zachęca do poznania pola sztuki współczesnej. Dzięki współpracy ze spadkobiercami takich artystów jak Jerzy Duda-Gracz, Franciszek Starowieyski czy Zdzisław Beksiński Fundacja pracuje nad ich upamiętnieniem, prowadzi studia i badania nad ich twórczością, archiwizuje i dokumentuje ich dzieła przybliżając dorobek tych artystów kolejnym generacjom.