Jenne Création Européene 2007/20091 Biennale Młodej Sztuki Europejskiej w Montrouge, Paryż – prezentacja Krakowskich artystów

Polska uczestniczyła w wystawie po raz trzeci, w ubiegłych latach reprezentowali nas m.in. Anna Orlikowska, Bogna Burska, Małgorzata Markiewicz, Kuba Bąkowski. W tym roku komisarze z galerii „Nova” i Fundacji Wschód Sztuki rekomendowali do udziału w biennale 5 artystów: Karolinę Kowalską, Pawła Książka, duet Wojtek Kubiak& Lidia Krawczyk, Bartosza Kokosińskiego i Normana Leto.

Artyści zostali dostrzeżeni przez komisarzy z innych krajów: włoska komisarz do Grand Prix zgłosiła prezentujący prace z cyklu Genderqueer duet Kubiak & Krawczyk, kurator słowacki oddał swój głos na malarsko – fotograficzną instalację Pawła Książka, a cykl obrazów Bartosza Kokosińskiego Choroby malarstwa został wytypowany przez kuratorów z Estonii i Hiszpanii.

Polska ekspozycja na Jeunne Création Européenne w Paryżu to pokaz nurtów i koncepcji istotnych w dyskusji wewnątrz sztuki aktualnej. Wątki konceptualne pojawiają się u młodych artystów obok zagadnień gender, zaangażowanie obok postawy zdystansowanej, kreacja obok symulacji rzeczywistości. Obecna jest także ironiczna postawa wobec kwestii związanych z mediami, cywilizacją, konsumpcjonizmem, jednak pozbawiona nachalnego socjologicznego komentarza. Reprezentanci sztuki krytycznej spotykają się z artystami, którzy afirmatywnie podchodzą do rzeczywistości, ale także przedstawicielami sztuki opartej na iluzji czy złudzeniu – swoistej manipulacji. Wybrani artyści nie narzucają swojego światopoglądu, istotne dla nich problemy, bez względu na stopień zaangażowania w społeczny czy filozoficzny dyskurs są przekazane w sposób pełen niuansów, interesują ich próby uwypuklenia problemu bez przeskalowanej drastyczności, otwarty przekaz wydaje się bardziej intrygujący. Młodzi artyści swobodnie posługują się dowolnymi mediami – malarstwo łączy się w instalację z grafiką, fotografia pojawia się obok symulacji komputerowej czy wideo.

Krakowskie biuro organizacyjne biennale Jeunne Creation Europeenne, 2009-2011-Paryż.

W związku z rozszerzającą się formułą Biennale Jeunne Création Européenne i możliwością partnerskiego w nim uczestnictwa Polski, na podstawie rozmów z merem Montrouge Jean -Loup Metton pojawiła się inicjatywa organizacji biura biennale jak i samej wystawy w Krakowie w 2009/2011 r. Organizację tego przedsięwzięcia podjęła się Fundacja Wschód Sztuki tworząc biuro organizacyjne jak i tworząc rozległą sieć kontaktów mającą na celu zorganizowanie jak i popularyzację zarówno przedsięwzięcia jak i miasta Kraków.